Когато дойде моментът в живота на едно момиче, когато по желание или по стечение на обстоятелствата се усъмни, че е бременно, идват и много въпроси и притеснения. Тук ще намерите стъпките, по които трябва да преминете по време на бременността си от регистрирането й до раждането.
І. Установяване, протичане.
Установяването на една бременност може да стане или с тест от аптеката, или след вземане на направление от личния лекар да се посети акушер-гинеколог по избор.
За да се използва предимството на програмата „Майчино здравеопазване” на Националната здравноосигурителна каса /НЗОК/, е необходимо пациентката да е здравноосигурена и да е избрала свой личен /общопрактикуващ/ лекар.
След прегледа на ехограф и установяване наличието на плоден „сак”, след 20-30 дена се осъществява втори преглед. При наличието на нормално развитие на плода, бременната се регистрира в женска консултация по избор. По Здравна каса се полагат три безплатни прегледа на ехограф - в началото, в средата и в края на бременността. Консултациите трябва да се извършват в присъствието на лекар и акушерка. До третия лунарен месец се провеждат по график, а след това по веднъж на месец. Извършват се както задължителните първоначални и поетапно протичащи изследвания в лаборатория – кръв и урина, също така - ехограф и биометрични измервания – нарастване обиколката на корема, кръвно, тегло, движенията и сърдечните тонове на бебето, положението на плода. Проследяват се и всички появили се симптоми от медицинско естество.
Акушер-гинекологът има право по време на бременността да издаде болничен от 5 дена /еднократно/.
При проблемна бременност, пациентките посещават повече от един път на месец консултациите до излизане по майчинство. Прегледите се правят съобразно нейното състояние и лунарните й месеци. Ако се наложи се предприема хоспитализация. Направлението за влизане в болница се издава от наблюдаващия акушер-гинеколог.
ІІ. Излизане в майчинство, раждане, оформяне на документи.
В полагащите се 180 дена, влизат и 45-те, в които бременната излиза в т.н. „майчински”. При преносване или преждевременно раждане, съответните дни се компенсират от детската консултация.
Когато настъпи момента на раждането, родилката постъпва в избраната от нея болница с набор от бланка и медицинска документация, издаден от женската консултация, в която е описан ходът на бременността. Раждането може да протече както в частна така и в държавна болница – никой няма право да върне жена с разкритие. Желателно е родилката няколко дена преди термина да посети болницата, в която има желание да роди, за да се запознае с реда за постъпване. Бременната има право да избере предварително екипа, който да изроди бебето – обикновено това е наблюдаващият гинеколог.
След като се роди детето се записва в детска консултация и родителите го регистрират с попълнени документи от родилния дом в ЕСГРАОН.
Надяваме се да сме полезни с предоставената информация!
МИНИСТЕРСТВО НА МЛАДЕЖТА И СПОРТА
http://mpes.government.bg/Практически онлайн инструменти за вашата работа и обучение
https://www.salto-youth.net/Информационни услуги
http://eurodesk.org/Официален уебсайт на Европейския съюз
http://europa.eu/Официален уебсайт на Европейската комисия
http://ec.europa.eu/ПОРТАЛ ЕВРОПА
http://europe.bg/Европейски младежки портал
http://europa.eu/youth/eyw...в търсене на нов диалог
http://www.youthbg.net/