Никое време и никое място не са лишени от своите будители. И Варна ги има! Назад в историята десетки българи създават огнища на духовност в града.
Първият ден на месец ноември е за тях. Трудно ще споменем всички, много от тях са обикновени хора, спомоществователи и радетели за национално достойнство и чест. Тяхното дело е "извор, от който тръгва водата за жадните".
Христо Попович, Рали хаджи Мавридов, Константин Тюлев, братята Никола и Сава Георгиевич са едни от основателите на българската община през 1860 г., която решава веднага да се отвори българско училище. Младият учител Константин Арабаджиев пръв среща варненските деца със словото и ги повежда по пътя на познанието.
За утвърждаване на просветното дело във Варна с дързостта на новатори работят и Никола Бацаров, Георги Живков, Сава Геренов, Христо Самсаров, Иванка Стаматова, Виктория Живкова, Мария Бацарова.
Димитър Станчев и Янко Славчев са едни от основателите на първото варненско читалище "Възрождение" през 1870 г., а през 1871 г. - на ученическото дружество "Просвещение", чиято задача е популяризиране на българската книга.
Кръстьо Мирски, Харалан Ангелов и Михаил Колони са едни от учредителите на Книжевната дружина през 1883 г., която е първообраз на варненската библиотека "Пенчо Славейков" и смело посяват семето на българщината.
Цялото това огромно наследство задължава. То трябва да се помни, а имената на нашите варненски будители – да не се забравят!
МИНИСТЕРСТВО НА МЛАДЕЖТА И СПОРТА
http://mpes.government.bg/Практически онлайн инструменти за вашата работа и обучение
https://www.salto-youth.net/Информационни услуги
http://eurodesk.org/Официален уебсайт на Европейския съюз
http://europa.eu/Официален уебсайт на Европейската комисия
http://ec.europa.eu/ПОРТАЛ ЕВРОПА
http://europe.bg/Европейски младежки портал
http://europa.eu/youth/eyw...в търсене на нов диалог
http://www.youthbg.net/