„Мигрантите в Европа“: Комисията стартира европейски мултимедиен конкурс

  • АКТУАЛНО
  • 05.02.2013 г.
„Мигрантите в Европа“: Комисията стартира европейски мултимедиен конкурс

Еропейската комисия, Главна дирекция "Вътрешни работи", днес стартира мултимедиен конкурс "Мигрантите в Европа", насочен към училища и университети, издаващи дипломи в областта на изкуствата и комуникациите. Цел на конкурса е да предостави възможност на младите творци и комуникатори да отразят приноса на мигрантите в Европейското общество днес. 

Моля, прочетете официалното обръщение на Европейската комисия, прикачено към това съобщение. 

Конкурсът е в три категории:

- плакат;

- фотография;

- видео.

30-те европейски финалисти, придружени от представител на учебното заведение, ще бъдат поканени на церемония по награждаването, която ще се проведе в Брюксел. 

Учебните заведения, чиито ученици/студенти спечелят първа награда в трите категории и първа награда от общественото гласуване, ще получат 10 000 евро за всяка категория. Крайният срок за подаване на произведения е 21-ви юни 2013. 

Допълнителна информация и регистрация можете да откриете на интернет страницата на конкурса:

http://www.migrantsineurope.eu

За нас е удоволствие да Ви поканим да разпространите информация и да партнирате в провеждането на конкурса. 

При интерес и за допълнителна информация, моля свържете се със секретариата на конкурса в България:

(Веселин Илиев - национален координатор)

Успех!

С най-добри пожелания,

Веселин ИЛИЕВ 

Национален координатор 

032 62 22 78

0892204300

 


Каква е ролята и мястото на мигрантите в Европа? Комисията приканва студенти от академиите по изкуства, графичен дизайн и комуникации от всички 27 държави — членки на Европейския съюз, и от Хърватия да помислят по въпроса за приноса на мигрантите за обществата в Европа.

Европейският конкурс отправя предизвикателство към студентите да създадат творби, в които да изразят своите възгледи по въпроса, улавяйки ролята на мигрантите в нашия живот. С цел насърчаването на конструктивен дебат и същевременно размисъл върху положението на мигрантите в Европа Комисията предоставя на обещаващи таланти в Европа възможност да изложат своята гледна точка.

Конкурсът е отворен за всички студенти от ЕС на възраст над 18 години и записани във висше учебно заведение в областта на изкуствата/графичния дизайн/комуникациите, намиращо се в държава от ЕС или в Хърватия. Академиите по изкуства трябва да предадат творбите си до 21 юни 2013 г. в следните категории: плакат, фотография и видеоизображения.

Всяко училище може да представи една или няколко творби в една или повече категории. Творбите ще бъдат оценени на национално равнище и най-добрите от тях (до 10 творби от държава) ще бъдат представени на европейско жури, което ще подбере 30 финалисти и ще определи победителите на европейско равнище за всяка категория. В журито ще участват професионалисти от областта на комуникациите, изкуствата и медиите, както и представители на мигрантските общности.

Трийсетте финалисти на европейско равнище ще бъдат поканени да присъстват на церемонията по раздаването на наградите, която ще се проведе в Брюксел и на която се очаква да участва Сесилия Малмстрьом, европейски комисар по въпросите на вътрешните работи. Ще бъде присъдена специална награда въз основа на резултатите от обществено гласуване, което ще се проведе на уебсайта по-долу.

Всяко от учебните заведения, чиито студенти са спечелили първa наградa в трите категории и първа награда на публиката, ще получи награда в размер на 10 000 евро, които да бъдат използвани за образователни цели.

Подробните условия за участие могат да бъдат намерени на уебсайта на конкурса:

www.migrantsineurope.eu/

Контекст

През 2011 г., когато световното население надхвърли седем милиарда души, в ЕС живееха 20,2 милиона души, граждани на трети държави[1]. Това представлява около 4 % от общото население на ЕС (502,5 милиона души) и 9,4 % от 214-те милиона мигранти в световен мащаб. За сравнение в Канада пребивават около 3,4 % от мигрантите в света (или 7,2 милиона души, което представлява 21,3 % от нейното население), а в САЩ живеят около 20 % от общия брой мигранти в света (или 42,8 милиона души, което представлява 13,5 % от населението на САЩ).

Полезни връзки

  • Уебсайт на Сесилия Малмстрьом
  • Следете дейността на комисар Малмстрьом в Twitter
  • Уебсайт на ГД „Вътрешни работи“
  • Следете дейността на ГД „Вътрешни работи“ в Twitter
  • Уебсайт на конкурса „Мигрантите в Европа“

За контакти:

Michele Cercone  (+32 2 298 09 63)

Tove Ernst  (+32 2 298 67 64)

 


В Третия годишен доклад на Комисията за имиграцията и предоставянето на убежище са посочени цифрите относно миграцията в ЕС.

Миграцията е преместване на хора с цел смяна на местоживеенето.

Миграциите могат да бъдат:

  • Вътрешни - преместване на хора в границите на държавата, което в българския език е възприето да се нарича с общата дума миграция;
  • Външни - преместване на хора извън общността им - държавата, континента.
  • Временни - сезонни или с намерение за няколко години;
  • Трайни (постоянни) - с намерение за продължителен период от време, понякога за цял живот.
  • Емиграция - напускане на местоживеенето;
  • Миграция - пристигане на ново местоживеене;
  • Реемиграция - завръщане след временна емиграция;
  • Бежанство - емиграция, която става нерегламентирано, чрез бягство;
  • Репатрация - насилствено връщане на емигранти, организирано от държавата от която емигрират на основа на споразумение с държавата, в която имигрират.
  • Депортация - насилствено връщане на имигранти.
  • Изселване и преселване - преместване на отделни личности, малки или големи групи хора на основание на държавни решения или международни споразумения.

По отношение на трайността си миграциите биват:

И временните и трайните миграции в редица случаи се оказват, че са станали трайни или се превръщат във временни

По отношение на формите на миграция, външните миграции биват:

Вътрешната миграция може да се осъществи и по обективни причини, каквато е:

И при вътрешната и при външната миграция е възможно насилствено

Особено явление е вътрешната миграция, особено от селото към града или от малкия към големия град.

Мобилността на хората в трудоспособна възраст е важен фактор от гледна точка на икономиката и спомага за намаляване на безработицата и подобряване на доходите като проблем на личността и семейството. От друга страна, вътрешната миграция може да причини обезлюдяване на цели региони или силно влошаване на икономическото им състояние.

 




Споделете вашето мнение




Дирекция Мл. дейности














Връзки

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close