1. Включване на младите в обществения начин на живот
- поощряване самоорганизирането на младежите на територията на гр. Варна и създаване предпоставки за сформиране на нови младежки организации.
- повишаване ролята на младите хора за формиране на гражданско общество в съответствие с принципите на Европейската харта за участието на младите хора в живота на общините и регионите.
- Популяризиране принципите на Европейската харта сред младежките организации в гр. Варна.
2. Формиране на информационна политика, насочена към младите хора с цел по- добра информираност и ангажираност в обществения живот.
- развитие и усъвършенстване на информационните технологии при работа с младите хора. Създаване на уеб-страница и разработването и за нуждите на младите хора в гр. Варна.
- информираност за нагласите, потребностите и проблемите на младите хора. Свеждане на информацията до по-широката варненска общественост чрез ЕМО.
- Усъвършенстване работата на ЕМС и МФПМС и задълбочаване на контактите с общинската администрация и ОбС.
- информационни кампании във връзка с членството на България в ЕС.
- популяризиране развитието и насоките на европейската младежка политика;
- популяризиране програмите за реализиране на младежки проекти на европейско ниво;
- развитие на младежки консултантски служби за популяризиране услугите за осъществяване на младежка мобилност, както и за утвърждаване ролята на младежкия работник на територията на общината.
3. Оформяне съзнание за толерантност, солидарност и равнопоставеност между половете. Популяризиране на човешките права и насърчаване между етническата толерантност и диалог.
4. Развитие на неформално образование за пълноценно използване на свободното време на младите хора.
- съдействие за здравно, естетическо и гражданско развитие на младите хора;
- откриване, насочване и подпомагане на талантливи младежи на територията на община Варна / в това число и младежи в неравностойно положение/.
5. Поощряване на младежката креативност и творчески потенциал на младите хора. Формиране на национален дух за съхраняване на българските традиции.
6. Организационно, финансово и инфраструктурно подпомагане на младежки проекти и изяви във всички области на културата, науката, спорта, превенция на зависимостите, противообществените прояви и престъпността.
- финансово подпомагане на общински младежки прояви в областта на културата и изкуството
- финансово подпомагане на дейности и проекти, свързани с повишаване на здравното възпитание и сексуалната култура на подрастващите. Превенция на зависимостите.
- Привличане на корпоративната среда за осъществяване целите на младежката политика в страната.
7. Повишаване броя на младежките организации. Създаване на регионална младежка мрежа. Активно участие на младите хора в живота на общините и регионите. Утвърждаване и приемане принципите на Европейската харта за развитие на младежката политика на регионално ниво.
- Задълбочаване контактите на варненските младежки организации с такива от страната и чужбина чрез работни срещи, семинари, изложения.
8. Културен интеграция на младите хора в обществото:
- Интегриране на хора в неравностойно положение;
- Междукултурен диалог и обмен на традиции на различни етнически групи;
9. Насърчаване на общественополезна младежка дейност.
- популяризиране на доброволческия труд като форма на алтернативна трудова заетост;
- обучение, запознаване и прилагане на европейски модели на доброволен труд;
- програма “Младеж” – “Европейска доброволческа служба” – развитие на територията на община Варна;
- подобряване уменията на младите хора спрямо спецификата на трудовата среда. Популяризиране европейската система за трудова заетост на младежи – възможности за работа и обучение в Европейския Съюз.
10. Развитие на отговорно отношение у младите хора към личното им здраве, и здравната просвета по отношение превенция на негативните зависимости: алкохол, наркотици, тютюнопушене, полово предавани болести и др.
11.Екологично възпитание и култура на младите хора
- Изграждане на нова база за развитие на еко-комплекс чрез надстрояване на съществуващата база.
- Създаване на организационни предпоставки за активно участие на млади хора в живота на обществото за устойчиво развитие и чиста околна среда.
- Изграждане на уеб-страница по въпросите на екологичното възпитание на младежта.
12.Подобряване на материалната база за реализиране на младежки дейности:
- изграждане на младежки клубове и консултантски служби;
- надстрояване на база “Младежки дом”;
- обособяване на специфични центрове за работа с децата и младежта / информационни и социални служби с превантивна насоченост/.
|