Скаутски клуб “Владислав Варненчик”, член на Организация на Българските Скаути е първият скаутски клуб на територията на град Варна. Наследник е на Местна скаутска организация-Варна, която се разформирова през 2001 година (съществувала от 1990 година). Скаутският клуб е създаден на 30 март 2002 година с първоначална членска маса от 90 скаута. От своето създаване до днес, през неговите редици са преминали обучение над 500 деца и младежи от град Варна.
През 2003 година клуб “Владислав Варненчик” за първи път организира във Варна и в България, отряд “Бобърчета” – деца в последна група, от детските градини. В работата с тази възрастова група наш партньор е ЦДГ “Крилатко”. От 2002 година клубът успешно партнира с ОУ “Никола Йонков Вапцаров” (Второ Основно Училище). Към това училище бяха създадени общо 5 отряда, с деца от 1 до 5 клас. Отделно в клуба членуват деца и младежи от 10 до 23 години от цяла Варна.
Скаутството помага на децата и младите хора да открият своите таланти и да ги развият, да израстнат и да се превърнат в отговорни личности, да се научат на толерантност, да преодолеят различията помежду си и в същото време да станат приятели. Тази програма на пръв поглед звучи нереалистично. А най-невероятното е че всъщност скаутските организации по целия свят не само я реализират през последните 102 години, но дори я надскачат като разширяват дейността на скаутите във все нови и нови области. Точно това прави Скаутизма уникално явление. В историята на човечеството не е известен друг случай една напълно абстрактна идея да оцелее толкова дълго време и независимо от промените настъпили в обществото, както и в мисленето на отделните хора да продължава да печели все нови и нови поддръжници.
Тайната се крие в така наречения скаутски метод на обучение. Това е система за постепенно самообучение, затвърждаване сред приятели (патрул), както и придобиване на знания и умения от инструктори и водачи. Всичко това се осъществява по време на интересни занимания- походи и лагери сред природата, изпълнени с игри и забавления. Така младите скаути развиват своята наблюдателност, съобразителност, сръчност, воля, издръжливост и способност да се справят с трудностите. Скаутите добиват водачески и организационни способности. Те не само започват да мечтаят, но и намират смелост да се борят и да осъществяват мечтите си.
Тук е мястото да се отбележат няколко важни характеристики на движението. Скаутското движение е движение от доброволци. То не е свързано с политическа или религиозна идеология и проповядва търпимост между хората. Няма военни, нито икономически цели. Тези му характеристики го правят напълно универсално. Ето защо за момента скаути има в над 150 държави по целия свят.
И в заключение, няколко думи на основателя на скаутсткото движение лорд Бейдън Пауъл: „... Не се задоволявай с това, да бъдеш посредствен, дръж си очите отворени, бъди подготвен. И, ако някой те попита, за какво да си подготвен, отговорът ти нека бъде „За всичко!”...“
МИНИСТЕРСТВО НА МЛАДЕЖТА И СПОРТА
http://mpes.government.bg/Практически онлайн инструменти за вашата работа и обучение
https://www.salto-youth.net/Информационни услуги
http://eurodesk.org/Официален уебсайт на Европейския съюз
http://europa.eu/Официален уебсайт на Европейската комисия
http://ec.europa.eu/ПОРТАЛ ЕВРОПА
http://europe.bg/Европейски младежки портал
http://europa.eu/youth/eyw...в търсене на нов диалог
http://www.youthbg.net/