Целта на всяко мотивационно писмо е да убеди евентуалния работодател колко ценен и необходим работник бихте били за него. В изложението си може да наблегнете на Ваши положителни резултати, придобити в резултат на практиката, а не след завършена квалификация. Това са умения, които обикновено не се споменават в приложената автобиография.
За да избегнете ситуация, в която Вашето писмо не попада на точния човек, а стои на нечие секретарско бюро, най-добре е да разучите /ако не е посочено изрично в обявата за работа/, кой ще взема решенията относно подборът на кандидати.
Не ползвайте готов текст от примерно мотивационно писмо. Няма да направите добро впечатление пред този, който го чете, защото шансът и други да са го използвали е голям. Намерете време и съставете една уникална презентация за себе си, да има „примамка”, която да Ви осигури покана за интервю. Това е Вашият коз да се представите по по-творчески и убедителен начин.
Когато се представяте в писмото за кандидатстване, трябва да наблегнете на:
• Вашите предимства пред другите кандидати – конкретни примери за умения и опит, успешно приложени в предишната Ви работа;
• не наблягайте на това какви сте, а какви проблеми на работодателя сте в състояние да решите, като демонстрирате разбиране на естеството на работа на конкретното място където кандидатствате за работа. Истината е, че личната преценка за качествата или мотивацията Ви по-малко вълнува мениджъра, отколкото това, с което реално бихте допринесли за развитието на работната позиция за която кандидатствате;
• акцентирайте на областите, в които можете да допринесете за успеха на фирмата или предприятието, но за това е необходимо предварително детайлно запознаване с дейността на работодателя – бизнес стратегия, място на пазара, продукти, услуги, големина на фирмата, клиенти, конкуренти;
• подчертайте желанието си за развитие;
• обвържете Вашите умения с изискванията за обявената длъжност, като използвате думи и изрази от обявата за работа.
Правилната тактика за представянето си, може да подсилите с използване на силни, мощни думи, най-вече глаголи – управлявам, продавам, организирам, усъвършенствам, оптимизирам, разработвам, координирам, подобрявам, внедрявам, контролирам и т.н.
Избягвайте една от най-често допусканите грешки при подготвянето на мотивационнто писмо – феноменът „АЗ”. Прекомерната му употреба може да внуши излишна самонадеяност, докато Вашата цел е била да се представите в най-добрата си светлина.Успешно може да замените „аз”, с „ме” или „мен”.
Желателно е мотивационното писмо да не е по-дълго от една страница А4. Абсолютно недопустимо е наличието на факталогични и правописни грешки. Това пряко показва ниво на култура, образование, както и как се справяте с кореспонденция.
МИНИСТЕРСТВО НА МЛАДЕЖТА И СПОРТА
http://mpes.government.bg/Практически онлайн инструменти за вашата работа и обучение
https://www.salto-youth.net/Информационни услуги
http://eurodesk.org/Официален уебсайт на Европейския съюз
http://europa.eu/Официален уебсайт на Европейската комисия
http://ec.europa.eu/ПОРТАЛ ЕВРОПА
http://europe.bg/Европейски младежки портал
http://europa.eu/youth/eyw...в търсене на нов диалог
http://www.youthbg.net/