Уважаеми млади приятели,
Проблемите на младите хора излизат на преден план при формиране на политиките на Европейския съюз в средносрочен и дългосрочен план. В този процес България и българското правителство се стреми да поема своите функции, да подкрепя младите хора, да създава условия за тяхното неформално образование, обучение и развитие, както и възможности за успешно реализиране на творческия и трудов потенциал на младежта.
С Резолюцията на Съвета на Европа от 27 ноември 2009 г. се установи, че участието на младите хора в демократичния живот на Европа следва да бъде общ тематичен приоритет за европейско сътрудничество в периода 01.07.2011 – 31.12.2012 г. и ще бъде обсъждано в рамките на втория 18-месечен цикъл на Структурния диалог по време на Полското, Датското и Кипърско председателство.
Всяка една от страните е избрала също и национален приоритет за своето председателство, следвайки общата тема. Полското председателство наблегна на сътрудничеството между младите хора от ЕС, Източна Европа и Кавказ. Датското председателство ще обърне внимание на следния специфичен приоритет: насърчаване креативността на младите хора, възможностите им за иновации и таланта им като средство за активното им участие в обществото и по-лесно намиране на работа на пазара на труда.
България участва активно в представяне на препоръки, предложени от младежките организации в страната чрез национален доклад по темата, изработен на база на национално допитване до млади хора и младежки организации чрез анкета, предоставена от Европейския управителен комитет по изпълнението на структурния диалог.
Настоящата анкета е част от процеса на разработване на национален доклад, свързан с проблемите на участието на младите хора в демократичния живот на Европа, което в момента е един от основните приоритети в политиките на Европейския съюз.
За да може докладът действително да отрази нуждите на младите хора и младежките организации, които да рефлектират в ефективни политики на ЕС по отношение на младежкото участие в демократичните процеси, се обръщаме към Вас с молба да отделите малко време, за да отговорите на въпросите по-долу.
Анкетата ще бъде използвана само за целите на провежданото допитване. Вашите отговори ще бъдат натрупани и обработени заедно с всички останали и няма да бъдат използвани самостоятелно.
Моля да изпращате вашите попълнени анкетни карти в срок до 20.01.2012 г. включително на електроните пощи на експертите от отдел „Национална информационна система за младежта”: t.gesheva@mon.bg и youth@mon.bg.
Благодарим Ви за отзивчивостта и отделеното време!
Министерство на образованието, младежтта и науката
Дирекция „Младеж”
ОБЩИ ДАННИ ЗА ОРГАНИЗАЦИЯТА:
А1. Име на организацията:
.....................................................................................................................................................................................
А2. Какъв тип организация е Вашата?
1 неформална група
2 НПО – сдружение или фондация
3 НПО – училищно настоятелство
4 НПО – читалищно настоятелство
5 публична структура (община, др.)
6 друго
А3. Седалището на Вашата организация e в:
1 Столицата
2 Областен град .....................................
3 Малък град .....................................
4 Село .....................................
А4. Година на регистрация на организацията: .....................................
А5. Какъв е общият брой на работещите във Вашата организация
Общо – ............... човека
В т.ч: 1 Наети по договор – ........................
2 Доброволци – ......................
3 Жени – ....................
4 Младежи до 30 години – ..................
А6. Какви услуги предоставя организацията ви на младите хора в региона?
1 информация за участие в проекти
2 информация за възможности за трудова реализация в страната
3 информация за възможности за трудова реализация в рамките на ЕС
4 информация за възможности за трудова реализация извън ЕС
5 консултации за стартиране на собствен бизнес
6 обучение на млади хора в ключови компетенции
7 квалификация и преквалификация на млади хора
8 друго
А7. Контактна информация:
Телефон...............................................................
Имейл адрес .......................................................
Ръководител (имена)...............................................................................................................................
В. Mоля, отговорете на посочените въпроси:
Тема I:
Засилване на младежкото участие в изборите
Европа е изправена пред огромно демографско предизвикателство. Тя е застаряващ континент в резултат на намаляване на раждаемостта и увеличаване на средната възраст. Средната възраст на европейските гласоподаватели се увеличава с всяка година, докато броя на младежите намалява пропорционално. През 2000 г. 12.4% от европейското население е било на възраст между 15 и 24 години, докато населението между 65 и 90 години е било 16.2%. През 2020 г. младежите между 15 и 24 години ще бъдат 10.9% от населението, докато хората на възраст между 65 и 90 години ще бъдат почти два пъти повече: общо 20.6% . В същото време по-голяма част от европейските страни преживяват упадък в нивото на гласувалите избиратели и главно младите хора в тези страни са тези, които не участват в демократичните процеси. Поради това въпросите на политическия дебат постепенно се изопачават, създавайки огромен демократичен дефицит. За да бъде засилен демократичния и легитимен характер на политическите решения е много важно да бъдат включени по-голям брой млади хора. Значителна стъпка в посока намиране на решение на това предизвикателство е увеличаване броя на младите хора, които да имат правото да гласуват и да участват в процеса на взимане на решения. Съветът на Европа подчерта необходимостта да се проучат възможностите за намаляване на възрастта за гласуване до 16 години във всички страни и за всички видове избори . По същия начин Европейският младежки форум подкрепя намаляването на възрастта за гласуване на 16 години.
1.1 От гледна точка на институционалната демокрация , кои конкретни действия биха засилили младежкото участие на:
а) Местните избори
б) Регионалните избори
в) Националните избори
г) Европейските избори
Отговор:
1.2 Какви действия биха засилили диалога за понижаване възрастта за гласуване?
(Да се има предвид и препоръката на Съвета на Европа за проучване възможностите за понижаване възрастта за гласуване на 16 години)
Отговор:
1.3 Какво може да повиши интереса и знанията на младите хора за съседните на ЕС страни?
Отговор:
1.4 Какви конкретни действия са необходими за ангажиране на „неорганизираните“ младежи в институционалната демокрация?
Отговор:
Тема II:
Насърчаване креативността и иновациите в младежките организации
От първостепенна важност е младите хора да проявяват интерес и да вземат активно участие в гражданското общество, особено чрез младежките организации. Участието в организации допринася за укрепване на демокрацията, както и за развиване на креативни и иновативни умения на младите хора. В глобализиращия се свят, със засилено внимание върху интелектуалните идеи и новаторски решения, насърчаването на творческите умове на младите хора е решаващ фактор за повишаване конкурентноспособността на европейските страни.
2.1 Какви трябва да бъдат основните принципи за подкрепа и финансиране, за да бъдат младежките организации състояние да ангажират членовете си в креативна и иновативна младежка работа?
(например: независимост на младежката работа срещу прозрачност и мониторинг на фондовете; еднократно финансиране срещу продължително финансиране; възможности за частна финансова помощ; благотворителност; собствено финансиране).
Отговор:
2.2 По време на датското председателство ще бъде дискутирано бъдещето на европейската финансова структура. Как трябва да бъде планирана бъдещата младежка програма, за да е по-благоприятна за младежта и да подкрепя дейностите на младежките организации, структурния диалог и усилията за достигане до максимален брой млади хора в Европа?
Отговор:
2.3 Как бъдещото поколение младежки програми могат да спомогнат за увеличаване броя на младите хора, които се занимават с доброволчество, които гласуват или участват в организации, като по този начин се засили тяхното активно гражданство?
Отговор:
2.4 Как трябва да бъдат разработени следващото поколение програми, така че да подпомагат младежките организации и проекти, имащи за цел да привлекат повече неорганизирани младежи? Моля, посочете конкретни решения.
Отговор:
2.5 Какви конкретни действия са необходими за насърчаване креативността на младите хора, възможностите им за иновации и таланта им като средство за активното им участие в обществото?
Отговор:
МИНИСТЕРСТВО НА МЛАДЕЖТА И СПОРТА
http://mpes.government.bg/Практически онлайн инструменти за вашата работа и обучение
https://www.salto-youth.net/Информационни услуги
http://eurodesk.org/Официален уебсайт на Европейския съюз
http://europa.eu/Официален уебсайт на Европейската комисия
http://ec.europa.eu/ПОРТАЛ ЕВРОПА
http://europe.bg/Европейски младежки портал
http://europa.eu/youth/eyw...в търсене на нов диалог
http://www.youthbg.net/