АНКЕТА към български младежи

  • АКТУАЛНО
  • 13.01.2012 г.
АНКЕТА  към български младежи

Уважаеми млади приятели,

Проблемите на младите хора излизат на преден план при формиране на политиките на Европейския съюз в средносрочен и дългосрочен план. В този процес България и българското правителство се стреми да поема своите функции, да подкрепя младите хора, да създава условия за тяхното неформално образование, обучение и развитие, както и възможности за успешно реализиране на творческия и трудов потенциал на младежта.

С Резолюцията на Съвета на Европа от 27 ноември 2009 г. се установи, че участието на младите хора в демократичния живот на Европа следва да бъде общ тематичен приоритет за европейско сътрудничество в периода 01.07.2011 – 31.12.2012 г. и ще бъде обсъждано в рамките на втория 18-месечен цикъл на Структурния диалог по време на Полското, Датското и Кипърско председателство.

Всяка една от страните е избрала също и национален приоритет за своето председателство, следвайки общата тема. Полското председателство наблегна на сътрудничеството между младите хора от ЕС, Източна Европа и Кавказ. Датското председателство ще обърне внимание на следния специфичен приоритет: насърчаване креативността на младите хора, възможностите им за иновации и таланта им като средство за активното им участие в обществото и по-лесно намиране на работа на пазара на труда.

България участва активно в представяне на препоръки, предложени от младежките организации в страната чрез национален доклад по темата, изработен на база на национално допитване до млади хора и младежки организации чрез анкета, предоставена от Европейския управителен комитет по изпълнението на структурния диалог.

Настоящата анкета е част от процеса на разработване на национален доклад, свързан с проблемите на участието на младите хора в демократичния живот на Европа, което в момента е един от основните приоритети в политиките на Европейския съюз.

За да може докладът действително да отрази нуждите на младите хора и младежките организации, които да рефлектират в ефективни политики на ЕС по отношение на младежкото участие в демократичните процеси, се обръщаме към Вас с молба да отделите малко време, за да отговорите на въпросите по-долу.

Анкетата ще бъде използвана само за целите на провежданото допитване. Вашите отговори ще бъдат натрупани и обработени заедно с всички останали и няма да бъдат използвани самостоятелно.

Моля да изпращате вашите попълнени анкетни карти в срок до 20.01.2012 г. включително на електроните пощи на експертите от отдел „Национална информационна система за младежта”: t.gesheva@mon.bg и youth@mon.bg.

Благодарим Ви за отзивчивостта и отделеното време!

Министерство на образованието, младежтта и науката

Дирекция „Младеж”

 


А. ОБЩИ ДАННИ:

A1. Възраст в момента на участие: …………………. години

A2. Пол:

1 Мъж 

2 Жена 

A3. Живея в:

1 Столицата 

2 Областен град 

3 Малък град 

3 Село 

 

A4. В момента на анкетиране съм:

1 ученик 

2 студент 

3 завършил средно училище 

4 завършил университет 

5 нает на трудов договор 

6 нает на граждански договор 

7 предприемач 

8 безработен 

 

 

В. Mоля отговорете на посочените въпроси:

 

 

Тема I:

Засилване на младежкото участие в изборите

Европа е изправена пред огромно демографско предизвикателство. Тя е застаряващ континент в резултат на намаляване на раждаемостта и увеличаване на средната възраст. Средната възраст на европейските гласоподаватели се увеличава с всяка година, докато броя на младежите намалява пропорционално. През 2000 г. 12.4% от европейското население е било на възраст между 15 и 24 години, докато населението между 65 и 90 години е било 16.2%. През 2020 г. младежите между 15 и 24 години ще бъдат 10.9% от населението, докато хората на възраст между 65 и 90 години ще бъдат почти два пъти повече: общо 20.6% . В същото време по-голяма част от европейските страни преживяват упадък в нивото на гласувалите избиратели и главно младите хора в тези страни са тези, които не участват в демократичните процеси. Поради това въпросите на политическия дебат постепенно се изопачават, създавайки огромен демократичен дефицит. За да бъде засилен демократичния и легитимен характер на политическите решения е много важно да бъдат включени по-голям брой млади хора. Значителна стъпка в посока намиране на решение на това предизвикателство е увеличаване броя на младите хора, които да имат правото да гласуват и да участват в процеса на взимане на решения. Съветът на Европа подчерта необходимостта да се проучат възможностите за намаляване на възрастта за гласуване до 16 години във всички страни и за всички видове избори . По същия начин Европейският младежки форум подкрепя намаляването на възрастта за гласуване на 16 години.

1.1 От гледна точка на институционалната демокрация , кои конкретни действия биха засилили младежкото участие на:

а) Местните избори

б) Регионалните избори

в) Националните избори

г) Европейските избори

 

Отговор:

 

1.2 Какви действия биха засилили диалога за понижаване възрастта за гласуване?

(Да се има предвид и препоръката на Съвета на Европа за проучване възможностите за понижаване възрастта за гласуване на 16 години).

Отговор:

 

1.3 Какво може да повиши интереса и знанията на младите хора за съседните на ЕС страни?

Отговор:

 

1.4 Какви конкретни действия са необходими за ангажиране на „неорганизираните“ младежи в институционалната демокрация?

 

Отговор:

 

 

Тема II:

Насърчаване креативността и иновациите в младежките организации

От първостепенна важност е младите хора да проявяват интерес и да вземат активно участие в гражданското общество, особено чрез младежките организации. Участието в организации допринася за укрепване на демокрацията, както и за развиване на креативни и иновативни умения на младите хора. В глобализиращия се свят, със засилено внимание върху интелектуалните идеи и новаторски решения, насърчаването на творческите умове на младите хора е решаващ фактор за повишаване конкурентноспособността на европейските страни.

 

2.1 Какви трябва да бъдат основните принципи за подкрепа и финансиране, за да бъдат младежките организации състояние да ангажират членовете си в креативна и иновативна младежка работа?

(например: независимост на младежката работа срещу прозрачност и мониторинг на фондовете, еднократно финансиране срещу продължително финансиране, възможности за частна финансова помощ, благотворителност, собствено финансиране).

 

Отговор:

2.2 По време на датското председателство ще бъде дискутирано бъдещето на европейската финансова структура. Как трябва да бъде планирана бъдещата младежка програма, за да е по-благоприятна за младежта и да подкрепя дейностите на младежките организации, структурния диалог и услугите за младите в Европа?

 

Отговор:

 

2.3 Как бъдещото поколение младежки програми могат да спомогнат за увеличаване броя на младите хора, които се занимават с доброволчество, които гласуват или участват в организации, като по този начин се засили тяхното активно гражданство?

 

Отговор:

 

2.4 Как трябва да бъдат разработени следващото поколение програми, така че да подпомагат младежките организации и проекти, имащи за цел да привлекат повече неорганизирани младежи? Моля, посочете конкретни решения.

 

Отговор:

 

2.5 Какви конкретни действия са необходими за насърчаване креативността на младите хора, възможностите им за иновации и таланта им като средство за активното им участие в обществото?

 

Отговор:

 

 

 




Споделете вашето мнение




Дирекция Мл. дейности














Връзки

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close